Постійно задають питання: «а як опалювати житло/приміщення, дешевше», «на чому грітися вигідніше»
Постійно задають питання: «а як опалювати житло/приміщення, дешевше», «на чому грітися вигідніше», і ТП.
На доволі цікаві розрахунки натрапив сьогодні, де розрахована вартість 1кВт, теплової енергії, на різних видах палива.
Вугілля-0.98 грн/кВт
Газ-1,13 грн./кВт.
Дрова-1.22 грн/кВт.
Пелету-1.33 грн/кВт.
Електрика-1.68 грн/кВт.
А тепер саме цікаве.
Жодна з цих велечин, не є сталою!
Вже з січня, вартість транспортування газу та розподіл ЇЇ, виростуть в ціні. Якщо теплова електрична генерація, перейде з вугілля на газ(а саме так і буде), то ціна ЇЇ для населення, підійменься до рівня комерційної, і буде складати 5-6грн/кВт.рік.
Газ, при його катастрофічній нестачі і наявному дефіциті у 6млрд/м3, теж виросте в ціні для населення, навіть якщо зупиниться усе промислове виробництво та комунальне споживання.
Так який теплогенератор і на якому паливі, є найбільш вигідним... давайте розбиратися.
Найвигіднішим на сьогодні, при нинішніх тарифах, є використання Теплових Насосів (ТН).
При нинішніх, побутових цінах на ЇЇ, та застосуванні ефективного обладнання, ціна за 1 квт теплової енергії, може складати всього 0.45-0.63 грн/кВт.рік, теплової енергії.
Альо при використанні комерційних тарифів, де кВт.рік ЇЇ коштує 3.60-5.80 грн/кВт. Вартість опалення подібним видом устаткування, вже не є настільки цікавим. І тоді вартість 1кВт теплової енергії, складі 1.25-2грн.
До того треба ще додати, що ТН, це низькотемпературна система, яка ідеально працює із «теплими підлогами» та повітряними конвекторами «фанкойлами», а від класичних радіаторах, система генерації на базі ТН, працювати не буде...
Тому система обігріву-охолодження, на базі ТН, радше підходить для новобудов, де вона чудово інтегрується у будівлю. А від модернізація існуючих систем опалення (високотемпературних), не є раціональною. А промислове чи муніципальне використання цієї технологіі при існуючих тарифах, є не рентабельною.
Вугілля.
Для Донбасу, або Галичини, де є видобуток, і не велике логістичне плече, можливо використання вугілля як палива. Для Київщини, на нашу думку, цей вид палива є безперспективним.
Дрова.
Я інколи дивлюся як використовують деревину пересічних українців, і з жахом розумію, що за рік-два, ліси, лісосмуги, парки і сади, будуть просто спалені в груба, печах і котлах ТП. Культура використання цього виду палива, у населення, відсутня повістю!
Люди пхають в топку сирі дрова. Використовують котли без розгінних клапанів», автоматики та теплоаккумуляторів, а потім вередують, що «котел не гріє», чи «перегріває хату», або «жере дров більше ніж газу».
Насправді, дрова є чудовим, висококалорійним паливом! Альо система має бути зроблена правильно, а паливо(дрова), підготовлені відповідним чином.
Вартість 1кВт теплової енергії «на дровах», складає 0,8-1,56 грн.
Електрика.
Тут усе просто. ККД електричних котлів, складає 98-99%. При ціні на електрику 1,68 грн/кВт.рік. Вартість теплового кВт, буде становити 1,7-1,75 грн/кВт.рік.
Газ.
Еталонне паливо.
Вартість 1м3 газу для населення, на сьогодні складає 10грн. Для промисловості і комунхозу 38-74грн/м3.
Для приватних домогосподарств, при нинішніх цінах, використання газу є найбільш привабливим, і з точки зору зручності, і з точки зору вартості опалення.
Для промисловості та комунальників-це шлях до банкрутства.
Пеллета.
Найбільш недооцінене паливо.
Вартість пелети сьогодні, від 4500грн/т(агро), до 9000грн/т.
Спекулятивні настрої виробників цього палива, вплинули на популярність пеллети серед споживачів. Порівнюючи сьогоднішню ціну на пеллету з газом, ціна не на користь першої. І навіть після здорожчання розподілу і кінцевої ціни на газ, не маю сумнівів, що ціна пеллети теж зросте.
Але для промисловості та комунальників, опалення пеллетою, навіть при сьогоднішніх спекулятивних цінах, є в ЧОТРИ-ШІСТЬ разів привабливішим, ніж використання газу!!!
А аграрна пеллета(солома, лушпиння), яка практично вдвічі дешевша за деревинну і чудово використовується в індустріальних котлах, стає на сьогодні головним і самим актуальним паливом.
Для побутових споживачів, раджу закуповувати пеллету в «низький сезон», на початку літа.
Я особисто закупив паливо за ціною 3700грн/т., влітку. І 1кВт тепла, мені зараз обходиться близько 0,67грн. Тобто опалення магазину площею S100m2, обходиться мені в 800-1000грн в місяць.
Приймаючи до уваги енергетичну кризу сьогодення, яка запустила низку процесів із переробки відходів АПК на паливні брикети та гранули, я доволі оптимістично дивлюся в наше енергетичне майбутнє.
Тільки лушпиння соняшника, кожного року, утилізується близько 5млн/т. Енергії тільки від цієї сировини, цілком і повністю вистачить на теплову генерацію і обігрів усієї України!
Додайте сюди відходи деревообробки, солому, торф, тирсу, і вам стане цілком зрозумілим, що Україна цілком може забезпечити себе теплом самостійно, без закупівлі газу на зовнішніх ринках, для потреб ЖКГ. Головне цю зиму пережити, а далі буде легше.
Це дуже тривалий та дуже дороговартісний процес, але якщо ми прагнемо до незалежності, то починати незалежність, треба саме з енергетики.
- Порівняння вартості опалення різними видами палива. Андрій Горчинський.Порівняння вартості опалення пелетами, електрикою, газом, тепловим насосом приведе до визначення, що найбільш ефективне в наш час.Повна версія статті
- Обслуговування систем водопостачання.Монтаж, ремонт та обслуговування систем волопостачання.Повна версія статті